NM-historie

 

Spiller Antall seire NM vunnet:
GM Berge Østenstad 8 1984, 1990, 1994, 1997, 1999, 2003, 2004, 2011
GM Simen Agdestein 7 1982, 1986, 1988, 1989, 2000, 2002, 2005
Olaf Barda 6 1930, 1947, 1948, 1952, 1953, 1957
GM Leif Øgaard 5 1974, 1975, 1979, 1985, 1993
Jac. A. Brekke 4 1919, 1920, 1923, 1925
Svein Johannessen 1959, 1962, 1970, 1973
H. C. Christoffersen 3 1926, 1929, 1936
Erling Myhre 1946, 1950, 1955
Ragnar Hoen 1963, 1978, 1981
GM Jonathan Tisdall 1987, 1991, 1995
GM Einar Gausel 1992, 1996, 2001
GM Jon Ludvig Hammer 2013, 2017, 2018
H. G. Hansen 2 1921, 1927
Trygve Halvorsen 1933, 1934
Ernst Rojahn 1945, 1958
Paul Svedenborg 1966, 1967
Arne Vinje Gulbrandsen 1965, 1968
Arne Zwaig 1964, 1969
Knut J. Helmers 1976, 1977
GM Kjetil A. Lie 2009, 2010
GM Frode Olav Olsen Urkedal 2012, 2014
Josef Lilja 1 1918
A. M. Erichsen 1922
Leif F. D. Lund 1924
Andreas Gulbrandsen 1931
Eugen Johnsen 1932
Jørgen Saurén 1935
Arne S. B. Krogdahl 1937
Oluf Kavlie-Jørgensen 1938
Aage Vestøl 1949
Harry Kongshavn 1951
Einar Haave 1954
Otto B. Morcken 1956
Daan de Lange 1960
Per Ofstad 1961
Terje Wibe 1971
Erling Kristiansen 1972
Sverre Heim 1980
Bjørn Tiller 1983
Roy H. Fyllingen 1998
GM Magnus Carlsen 2006
Espen Lie 2007
Frode Elsness 2008
GM Aryan Tari 2015
GM Johan Salomon 2016

 

Totalt over 25.000 deltakerer i landsturneringene siden den første ble arrangert i 1918.

Den suverene deltakerrekorden var i 2015 i Oslo, da Nordstrand arrangerte:

ÅrArrangørNorgesmesterDeltagere
2015OsloAryan Tari, Vålerenga SK670
2003FredrikstadBerge Østenstad, Asker SK623
2017StavangerJon Ludvig Hammer, OSS606
1993OsloLeif Øgaard, OSS588
1991GjøvikJonathan Tisdall, Brugata SK587
2005SandnesSimen Agdestein, NTG (stikkamp)583
1988AskerSimen Agdestein, OSS562
2002RørosSimen Agdestein, NTG549
1980OsloSverre Heim, Akademisk SK546
2018SarpsborgJon Ludvig Hammer, OSS542
1998OsloRoy H. Fyllingen, Bergens SK537
2006MossMagnus Carlsen, NTG (stikkamp)533
1994DrammenBerge Østenstad, Asker SK519
2004MoldeBerge Østenstad, Asker SK (stikkamp)516
2009BergenKjetil Aleksander Lie, Porsgrunn513
2014TrondheimFrode Olav Olsen Urkedal, SK 1911504
2007HamarEspen Lie, Porsgrunn (stikkamp)500
2011OsloBerge Østenstad, Asker SK (stikkamp)497
2013LillehammerJon Ludvig Hammer, OSS488
1997StavangerBerge Østenstad, Asker SK486
2010FredrikstadKjetil Aleksander Lie, Porsgrunn (stikkamp)485
2008TønsbergFrode Elsness, Moss (stikkamp)471
1992KristiansundEinar Gausel, OSS463
1989RandabergSimen Agdestein, OSS446
1987KristiansandJonathan Tisdall, Brugata SK (stikkamp)437
2012SandefjordFrode Olav Olsen Urkedal, SK 1911 (stikkamp)437
1995NamsosJonathan Tisdall, Nordstrand SK433
1984OsloBerge Østenstad, Asker SK428
2000AskerSimen Agdestein, NTG (stikkamp)427
1979MoldeLeif Øgaard, OSS422
2001KristiansundEinar Gausel, OSS420
1982LillehammerSimen Agdestein, Asker SK (stikkamp)417
1999GausdalBerge Østenstad, Asker SK (stikkamp)415
1974SandefjordLeif Øgaard, OSS378
1983TrondheimBjørn Tiller, OSS377
2016TromsøJohan Salomon, Nordstrand376
1978RisørRagnar Hoen, OSS375
1990BrønnøysundBerge Østenstad, Asker SK334
1975OsloLeif Øgaard, OSS330
1977BergenKnut J. Helmers, SK Stjernen330
1973SandnesSvein Johannessen, SK Fischer313
1985GausdalLeif Øgaard, Brugata SK299
1996AltaEinar Gausel, OSS299
1986SteinkjerSimen Agdestein, OSS297
1972RørosErling Kristiansen255
1981KirkenesRagnar Hoen, OSS226
1971SkienTerje Wibe, OSS (stikkamp)224
1976HarstadKnut J. Helmers, SK Stjernen211
1968OsloArne V. Gulbrandsen, OSS202
1969HamarArne Zwaig, OSS184
1962HamarSvein Johannessen, OSS174
1966BodøPaul Svedenborg, Narvik SK160
1963MossRagnar Hoen, OSS156
1970KristiansundSvein Johannessen, OSS156
1957LillehammerOlaf Barda, OSS148
1961SandefjordPer Ofstad, Bergens SK145
1952SkienOlaf Barda, OSS144
1964OsloArne Zwaig, OSS143
1953FredrikstadOlaf Barda, OSS137
1945OsloErnst Rojahn, Tønsberg SK (stikkamp)135
1967BergenPaul Svedenborg, Narvik SK134
1959OsloSvein Johannessen, OSS131
1949OsloAage Vestøl, OSS125
1951StavangerHarry Kongshavn, OSS124
1955StabekkErling Myhre, OSS113
1965MosjøenArne V. Gulbrandsen, OSS (stikkamp)112
1958ÅlesundErnst Rojahn, Tønsberg SK111
1946BergenErling Myhre, OSS (stikkamp)109
1954DrammenEinar Haave, Stavanger SK102
1956SteinkjerOtto B. Morcken, OSS94
1960FredrikstadDaan de Lange, Hamar SS94
1948FredrikstadOlaf Barda, OSS (stikkamp)86
1950TrondheimErling Myhre, OSS84
1947KristiansandOlaf Barda, OSS75
1925OsloJac. A. Brekke, SK Centrum, Oslo68
1923Kristiania (Oslo)Jac. A. Brekke, CS66
1924Kristiania (Oslo)Leif F. D. Lund, CS60
1936OsloH. C. Christoffersen, Drammens SK60
1932BergenEugen Johnsen, SK Odin57
1922Kristiania (Oslo)A. M. Erichsen, CS49
1933FredrikstadTrygve Halvorsen, OSS (stikkamp)49
1926BergenH. C. Christoffersen, Drammens SK (stikkamp)48
1935SandefjordJørgen Saurén, OSS48
1938GrimstadOluf Kavlie-Jørgensen, Bergens SK47
1930OsloOlaf M. Olsen (senere Olaf Barda), SK Odin, Oslo (stikkamp)45
1934HamarTrygve Halvorsen, OSS42
1927TrondheimH. G. Hansen, OSS (Oslo Schakselskap)41
1931StavangerAndreas Gulbrandsen, Moss SK35
1929DrammenH. C. Christoffersen, Drammens SK34
1920Kristiania (Oslo)Jac. A. Brekke, CS33
1937TrondheimArne S.B. Krogdahl, OSS31
1918Kristiania (Oslo)Josef Lilja, CS30
1919Kristiania (Oslo)Jac. A. Brekke, CS30
1921BergenH. G. Hansen, CS (stikkamp)26
1916Kristiania (Oslo)H. C. Christoffersen, CS (Christiania Schakselskab) (ikke norgesmestertittel)14

CS = Christiania Schakselskab, nåværende OSS, Oslo Sjakkselskap

I samarbeid med Sjakknytt